Deze cyto-brush van Mediq Medeco is een celltip borstel voor cytologische afname. De onsteriele uitvoering wordt per 10 stuks verpakt en geeft de gebruiker een praktische, compacte voorraad voor afnames waarbij een losse borstel volstaat. Het product is bedoeld als verbruiksmateriaal binnen de gynaecologische en cytologische workflow, niet als herbruikbaar instrument.
Disposable instrumenten zijn medische instrumenten die door de fabrikant zijn bedoeld voor één patiënt of één verrichting. Bij dit type product ligt de nadruk op een heldere, vooraf vastgelegde uitvoering. Dit geldt ook hier: de keuze gaat om een onsteriele cyto-brush in een verpakkingseenheid van tien, zonder steriele barrièredruk. Controleer per artikel altijd of steriel of onsteriel wordt geleverd, want niet ieder disposable instrument is automatisch steriel verpakt.
In de categorie disposable instrumenten komen verschillende typen voor, zoals pincetten, scharen, naaldvoerders, klemmen, curettes, scalpels en vakspecifieke instrumenten voor KNO en gynaecologie. Een cyto-brush valt binnen die laatste groep. Voor afname van cervicaal of cytologisch materiaal draait het om een smalle, gecontroleerde tip die geschikt is voor contact met slijmvlies en afname van cellen, zonder dat een zwaarder chirurgisch instrument nodig is.
Bij de keuze tussen disposable en herbruikbaar instrumentarium speelt vooral de toepassing een rol. Wegwerpinstrumenten zijn bedoeld voor eenmalig gebruik en vragen na toepassing geen reiniging, inspectie of hersterilisatie. Herbruikbare instrumenten gaan meerdere cycli mee, maar vereisen wel gevalideerde reiniging, desinfectie en sterilisatie. Bij kleine aantallen verrichtingen, mobiele zorg of decentrale locaties kan een losse disposable uitvoering praktisch zijn. Bij een cyto-brush betekent dat: één instrument gebruiken, daarna volgens het lokale afvalprotocol afvoeren.
Van disposable chirurgische instrumenten zijn varianten van roestvast staal, kunststof en combinaties van kunststof met metaal gebruikelijk. Voor een cyto-brush draait de materiaalopbouw vooral om de borstelkop en steel, met een vorm die de afname controleerbaar houdt. Let bij selectie op type instrument, uitvoering, lengte, steriel of onsteriel, en de verpakkingseenheid. Voor dit product gaat het om een onsteriele uitvoering per 10 stuks, zonder indicatie voor hergebruik of herverwerking. Bekijk ook de relevante subcategorieën zoals Bekijk alle
